سبک زندگی

مراقبت یا صمیمیت

نوشته شده توسط penodi

در مراقبت از خودمون خشم و پرخاش اصل اساسی است یعنی وقتی ما در مواجه با خطری قرار می گیریم اگر احساس خشم نکنیم نمی تونیم از خودمون مراقبت کنیم مثل اینکه توو جنگل هستیم یه پلنگ داره به ما نگاه میکنه و میخواد به ما حمله کنه و ما اونجا نمی ترسیم و در واقع خشم را احساس نمی کنیم و وای میستیم تا پلنگ بیاد به خدمتمون برسه.
ولی حالا خشم چطور از ما مراقبت میکنه؟ سوال مهم تر آیا نزدیک شدن در رابطه ای که دوسداریم داشته باشیم ( یعنی پلنگ نباشه، خطرناک نباشه و معشوق ما باشه) ممکنه یه جایی خطرناک بشه و نیاز باشه مرا از خودمون مراقبت منیم؟
چطور از خودمون مراقبت میکنیم؟
یعنی من تا کجا میتونم بهت نزدیک بشم تا آسیب نبینم؟! کجا دوست داشتن ممکنه به من آسیب بزنه؟

مثل اینکه باز باید بریم سراغ مغز و نورون ها😁

در واقع مراقبت و نزدیکی دو سیستم مجزا و مسیر های متفاوت در مغز هستند و کارکردهای مجزایی دارند یعنی وجود یکی اونیکی رو از بین نمیبره.
به عبارت دیگه انسانها در ارتباط با هم عشق و نفرت رو همزمان دارند و این دو با هم هستند یکی برای نزدیکی و دیگری برای دوری (میتونیم به پست ریتم مغز مراجعه کنیم)
برای توضیح بیشتر، سیستم دفاعی که از ما مراقبت میکنه در رابطه، حواسش هست که ما نباید همه آنچه را که احساس و فکر می کنیم رو به زبون بیاریم چون ممکنه که قضاوت بشیم یا رابطه رو از دست بدیم یا هرچیز تهدید کننده دیگه.
از طرفی برای اینکه عشق و تجربه کنیم مجبوریم که نزدیک بشیم…. پس انگار، تو تا جایی نزدیک میشی که بهت آسیب نرسه…
قدم به قدم …
و تا جایی که عشق بیشتر از نفرت باشه رابطه سالم تره.

#بدبینی #پارانویا #خشم #پرخاشگری #ارتباط_موثر #ارتباط #مراقبت #صمیمیت #صمیمیت_عاطفی #آسیب_پذیری #عشق #نفرت #envy #ملانی_کلاین #melaniklein

درباره نویسنده

penodi

دیدگاهتان را بنویسید